top of page
Szukaj

Jak wprowadzić retinol do pielęgnacji domowej?


serum z retinolem

Retinol należy do grupy retinoidów, czyli pochodnych witaminy A. Należy do najefektywniejszych składników aktywnych, stosowanych w kosmetologii oraz medycynie. Dzięki wielokierunkowemu i skutecznemu działaniu stanowi podstawę leczenia wielu dermatoz. Dzięki powinowactwu do tłuszczy, retinol łatwo przenika w głąb skóry. Wykazuje zdolność do pobudzania komórek skóry do produkcji włókien kolagenowych, tym samym dając efekt przeciwstarzeniowy.


Badania potwierdzają, że retinol wykazuje działanie, takie jak:


 • zwiększenie napięcia i elastyczności skóry,

 • wygładzenie zmarszczek,

 • poprawa struktury skóry,

 • rozjaśnienie przebarwień posłonecznych, hormonalnych i pozapalnych,

 • redukcja zmian trądzikowych,

 • redukcja blizn potrądzikowych,

 • regulacja produkcji sebum.


Retinol = kompromisy


Ze względu na efektywność działania retinolu oraz głębokość jego penetracji, przed wdrożeniem go do pielęgnacji należy pamiętać o kilku kwestiach.


Oto kilka zasad stosowania retinolu, których należy bezwzględnie przestrzegać, aby retinol stał się najlepszym przyjacielem Twojej skóry. :)

 1. Dobrze nawilżona skóra stanowi podstawę bezpiecznej aplikacji retinolu. Aby wdrożyć retinol, w sposób bezpieczny, skóra musi mieć szczelną barierę hydrolipidową. Zapobiega to ewentualnym podrażnieniom oraz przesuszeniom.

 2. Retinol aplikujemy wyłącznie wieczorem. Ta pochodna witaminy A uwrażliwia skórę na działanie promieniowania UV, stąd też aplikacja SPF o wysokim współczynniku w ciągu dnia jest nieodzowna.

 3. Poza codziennym stosowaniem preparatu z filtrem przeciwsłonecznym oraz jego reaplikacji w ciągu dnia wymagane jest unikanie bezpośredniej ekspozycji na słońce, czy korzystanie z solarium.

 4. Retinolu nie mogą stosować kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Przeciwwskazaniem do wprowadzenia go do pielęgnacji mogą być również niektóre choroby. W tym przypadku wymagana jest zgoda lekarza prowadzącego.

 5. Jeżeli zaczynasz swoją przygodę z retinolem, zacznij jesienią. Ekspozycja na promieniowanie słoneczne jest dużo mniejsza, więc unikniesz potencjalnych skutków ubocznych. Stosowanie retinolu przez cały rok jest dopuszczalne, jeśli masz na niego całkowicie zbudowaną tolerancję (jeżeli jesteś już po okresie retynizacji).

 6. W trakcie stosowania retinolu musisz ograniczyć inne składniki aktywne. Współpraca z retinolem sprowadza się do stosowania go w pielęgnacji wraz z kosmetykami o działaniu nawilżającym oraz regenerującym. Na ten czas rezygnujemy ze związków złuszczających oraz skoncentrowanych, np. kwasów, hydrolatów, czy kosmetyków bogatych w ekstrakty roślinne.

 7. Pielęgnację z retinolem należy uzupełnić o delikatne, niskopieniące produkty myjące o pH neutralnym dla skóry (ok. 5,5). Jeżeli stosujemy preparaty bogate w ekstrakty roślinne, olejki eteryczne, czy inne aktywne związki, należy obserwować skórę, czy nie potęgują one podrażnienia.


Aby retinol stał się Twoim najlepszym przyjacielem, nie możesz wprowadzić go nagle, bez wcześniejszego przygotowania skóry. Do owocnej współpracy niezbędny jest zakończony proces retynizacji, czyli zbudowanie tolerancji na ten składnik aktywny. Proces retynizacji trwa około 12 tygodni, w zależności od typu i kondycji skóry. W międzyczasie mogą wystąpić różne reakcje, między innymi podrażnienie, łuszczenie, czy świąd. Ale nie poddawaj się! Najczęściej jest to reakcja przejściowa. Możemy również zredukować do zera efekty uboczne, poprzez powolne, długotrwałe wprowadzanie retinolu, zaczynając od najniższego stężenia, sukcesywnie je zwiększając.


Jak to zatem zrobić?


 1. Skóra przed wprowadzeniem retinolu do pielęgnacji powinna być perfekcyjnie przygotowana. Nawilżona, zregenerowana, ze szczelną barierą hydrolipidową. Takie przygotowanie skóry uzyskamy stosując kosmetyki oparte, np. na ceramidach, cholesterolu, czy aminokwasach.

 2. Jako swój pierwszy produkt wybierz ten o stężeniu 0,3% lub 0,5% retinolu. Dotyczy do zarówno sytuacji gdy po raz pierwszy stosujemy retinol oraz gdy wracamy do kuracji po dłuższej przerwie.

 3. Przez pierwsze 2 tygodnie stosuj preparat raz na 4-5 dni, obserwując swoją skórę. Jeżeli skóra będzie reagować intensywnym podrażnieniem i zaognieniem, zrezygnuj ze stosowania produktu, do czasu aż stan się złagodzi.

 4. Jeżeli skóra reaguje pozytywnie, po 2 tygodniach możemy zmniejszyć odstęp pomiędzy aplikacjami, o jeden dzień.

 5. Pamiętaj! Obserwuj jak reaguje Twoja skóra. Jeżeli skóra dosyć ciężko znosi pielęgnację z retinolem zamień go na inną formę, bądź inną substancje aktywną. Możesz również pozostać przy aplikacji go 1 czy 2 razy w tygodniu. Wypróbuj również alternatywne metody aplikacji retinolu, opisane poniżej. Warto dążyć do możliwości długofalowego stosowania retinolu bez skutków ubocznych.


Dla jakiej skóry rekomendowany jest retinol?


Retinol wprowadzony do pielęgnacji, może przynieść rewelacyjne efekty niemal przy każdym typie skóry. Kluczowe jest tutaj, wcześniej wspomniane przygotowanie skóry, czyli wysoko nawilżona, zregenerowana skóra.

Retinol świetnie sprawdzi się do skóry starzejącej się, poszarzałej, ale również trądzikowej, łojotokowej. Ogranicza powstawanie nowych zmian trądzikowych, redukuje istniejące oraz skutecznie radzi sobie z przebarwieniami.

Osoby ze skórą wrażliwą, czy naczynkową również mogą pozwolić sobie na stosowanie tego retinoidu. Retinol w kontekście skóry naczynkowej zagęści ją, pogrubi, zmniejszając tym samym widoczność naczynek. Jednak zalecane jest pozostanie przy niskich stężeniach w produktach oraz powolne wdrażanie retinolu do rutyny pielęgnacyjnej.


Jak aplikować retinol?


Przed aplikacją retinolu, skóra musi być odpowiednio przygotowana. Bariera hydrolipidowa musi być odpowiednio szczelna i nawilżona, aby zminimalizować ewentualne reakcje niepożądane po zastosowaniu kosmetyku z retinolem.

W zależności od typu Twojej skóry, możesz dobrać odpowiednią metodę aplikacji.


Metoda 1. do skóry normalnej, mieszanej, tłustej, bez tendencji do podrażnień.


 1. Oczyść dwuetapowo skórę.

 2. Nałóż krem, bądź serum nawilżające na okolice oczu, ust oraz nosa.

 3. Odczekaj aż pozostały obszar skóry będzie kompletnie suchy.

Woda znajdująca się na skórze zwiększa penetrację, stąd też ryzyko podrażnienia!

 1. Zaaplikuj preparat z retinolem na suchy obszar skóry. Pamiętaj aby nie nakładać retinolu w zbyt dużej ilości, wielkość ziarnka grochu jest wystarczająca.

 2. Po około 30 minutach nałóż ulubiony krem lub serum o właściwościach silnie regenerujących. Świetnie w tym wypadku sprawdzi się krem Aktywny Regenerator marki estGen oraz Koncentrat Peptydowy estGen - dostępne u nas :)


Jeżeli Twoja skóra jest naczynkowa, wrażliwa, spróbuj metodę kanapkową. Na czym polega?


 1. Oczyść dwuetapowo skórę.

 2. Na wilgotną skórę zaaplikuj krem, bądź serum nawilżające. Odczekaj około 20 minut.

 3. Zaaplikuj preparat z retinolem na skórę. Pamiętaj aby nie nakładać retinolu w zbyt dużej ilości, wielkość ziarnka grochu jest wystarczająca.

 4. Po około 30 minutach nałóż ulubiony krem lub serum o właściwościach silnie regenerujących. Świetnie w tym wypadku sprawdzi się krem Aktywny Regenerator estGen oraz Koncentrat Peptydowy estGen - dostępne w u nas w gabinecie :)


W wypadku gdy Twoja skóra jest ekstremalnie wrażliwa, nie zrażaj się do retinolu. Wypróbuj metodę opisaną poniżej :)


 1. Oczyść dwuetapowo skórę.

 2. Do ulubionego kremu regeneracyjnego dodaj preparat z retinolem (ilość ziarna grochu wystarczy). Taką mieszankę zaaplikuj na suchą skórę. Spowolni to działanie retinolu, ale unikniemy w ten sposób podrażnień.


Inną metodą również stosowaną w przypadku wrażliwych skór jest metoda „krótkiego kontaktu”


 1. Oczyść dwuetapowo skórę.

 2. Zaaplikuj preparat z retinolem na suchą skórę, pamiętaj aby nie przesadzić z ilością. Odczekaj 30 minut.

 3. Po tym czasie zmyj preparat z retinolem delikatnym środkiem myjącym.

 4. Następnie nałóż ulubiony krem lub serum o właściwościach silnie regenerujących. Świetnie w tym wypadku sprawdzi się krem Aktywny Regenerator estGen oraz Koncentrat Peptydowy estGen - dostępne u nas :)39 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentarios


bottom of page